درخواست اف بی ای برای استفاده نکردن از کسپر کی

با توجه به منازعات  روز افزون بین دولت ایالات متحده و شرکت کسپرسکی به عنوان تامین کننده محصولات امنیتی و پس از ممنوعیت استفاده از آنتی ویروس های این شرکت در موسسات دولتی، حالا خبر می رسد که اف بی آی از بخش خصوصی نیز درخواست کرده که محصولات امنیتی کسپرکسی را از سیستم های خود حذف نمایند.

این سازمان امنیتی بر اساس گزارشات واصله،  از شرکت های آمریکایی می خواهد که استفاده از نرم افزارهای کسپرسکی را برای همیشه کنار بگذارند چرا که این نرم افزارها تهدیدی علیه امنیت ملی به شمار می آیند.

به گفته یکی از مقامات دولتی که نخواسته نامش فاش شود اف بی آی از اوایل سال جاری شرکت های آمریکایی فعال در حوزه انرژی خصوصاً شرکت هایی که در حوزه  سیستم های کنترل صنعتی ( ICS) و سیستم های نظارت و کنترل انتقال داده ها (SCADA ) کار می کنند را برای حذف محصولات امنیتی کسپرسکی تحت فشار قرار داده است. همچنین شرکت های بخش انرژی هشدارهای ویژه ای از اف بی آی مبنی بر اینکه حملات سایبری اخیر در صنعت برخی کشورها توسط  گروهای هکری مرتبط با روسیه انجام شده است دریافت کرده اند. به علاوه اف بی آی  تماس هایی با شرکت های فعال در حوزه فناوری برقرار کرده و از این شرکت ها خواسته قراردادهای خود را با کسپرسکی ملغی کنند. دلیلی که باعث شده تا اف بی آی برای حذف کسپرسکی فشار بیاورد مربوط به تحولات اخیر در خصوص روسیه است. این سازمان معتقد است با توجه به قوانین روسیه که به دولت اجازه می دهد با تاسیس شرکت های محلی اقدام به جاسوسی در کشور مبدا نمایند، بسیاری از کارکنان شرکت های امنیتی پیش از این با سرویسهای جاسوسی روسیه در ارتباط بوده اند.

کسپرسکی؛ ما با هیچ دولتی همکاری نداریم

اما کسپرسکی  اخیراً پاسخ تمامی این ادعاها را داده است. این شرکت تصریح کرده که کسپرسکی نه تنها با دولت روسیه بلکه با هیچ دولت دیگری جهت جمع آوری اطلاعات و جاسوسی همکاری نداشته و حتی تشریح کرده که آنها حتی قبل از ایالات متحده کدهای برنامه نویسی محصولات خود را جهت جلوگیری از ورود بدافزارها و کدهای مخرب، بازرسی و آزمایش کرده اند.درست است که  تاکنون غول های فناوری کمترین توجه را به درخواست های اف بی آی داشته اند، اما باید دانست که فعلاً اولویت با شرکت های فعال در حوزه انرژی و صنایع هسته ای بوده و نوبت به بقیه هم خواهد رسید.