ساتیا نادلا اعتراف خود نسبت به مخالفت با نوکیا را اعلام کرد

شاید شنیدن این خبر برای برخی از طرفداران ویندوزفون عجیب نباشد، اما ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت اخیرا تایید کرده که وی مخالف تصمیم مایکروسافت برای خرید بخش تجارت گوشی های شرکت نوکیا در سال 2013 بوده است. برای آگاهی از جزییات اظهارات وی در مورد این خرید همراه ما باشید.اخیرا کتاب جدید نادلا با نام Hit Refresh یا “شروع مجدد” که پیش فروش آن چند ماه قبل آغاز شده بود، روانه بازار شده است. در بخشی از این کتاب وی عنوان داشته که هنگامی که استیو بالمر از مدیران قسمت های مختلف این شرکت در مورد خرید بخش تجارت گوشی های نوکیا نظرسنجی کرده، او به این تصمیم رای منفی داده است و مخالف این خرید بوده است.
رای من نه بود. من درک نمی‌کردم که چرا باید در دنیا یک اکوسیستم سوم در حوزه گوشی های هوشمند وجود داشته باشد، مگر اینکه ما بتوانیم قواعد بازی را تغییر بدهیم و دستگاهی با قابلیت های متفاوت در قیاس با دو اکوسیستم دیگر روانه بازار کنیم… البته دیگر برای فتح زمینی که از دست داده بودیم دیر شده بود. به واقع ما صرفا مشغول دنبال کردن نور چراغ های عقب ماشین رقبای خود بودیم.

ما پیش از این در خبری که در سال 2014 توسط خبرگزاری بلومبرگ منتشر شد آگاه شده بودیم که بالمر هنگام تصمیم برای خرید نوکیا با فشار و مخالفت زیادی از سوی هیئت مدیره مواجه بوده است، اما اینکه مخالفت نادلا را از دهان وی با کلمات خودش مشاهده کنیم حال و هوایی کاملا متفاوت دارد.

بیشتر افرادی که اخبار مایکروسافت را دنبال می‌کنند به‌خوبی آگاه هستند که در نهایت پس از روی کار آمدن نادلا، وی تصاحب نوکیا را در گزارش های مالی این شرکت تحت عنوان یک ضرر عنوان داشت و در ادامه چند هزار نفر از پرسنلی که از نوکیا به مایکروسافت ملحق شده بودند را در لیست تعدیل نیرو قرار داد و اخراج کرد. از آن زمان تاکنون سهم ویندوفون در بازار گوشی های هوشمند با کاهش پیوسته ای همراه بوده است.

نادلا در کتاب خود گریزی به صحبت هایی که پیشتر از وی شنیده ایم می‌زند، او بارها تاکید کرده که مایکروسافت باید با دستگاهی کاملا متفاوت از محصولات رقبا وارد بازار شود.

خرید یک شرکت (نوکیا) با سهم اندکی از بازار همیشه کاری پر خطر است. ما صرفا زمانی باید در بازار گوشی های هوشمند حضور داشته باشیم که دستگاهی کاملا متفاوت در اختیار داشته باشیم.

نظرات نادلا را از جنبه های مختلفی می‌توان بررسی کرد، شاید برخی حسی همراه با خشم داشته باشیم، شاید هم افسوس در مورد ویندوزفون، اما صحبت های وی حاوی یک نکته مهم و ظریف است، بله می‌توان به ورود مجدد مایکروسافت در بازار گوشی های هوشمند امید داشت. سرفس فون افسانه ای که شاید از شنیدن شایعات مربوط به آن دیگر خسته شده ایم، احتمالا شانس دیگری برای مایکروسافت فراهم آورد تا دستگاهی کاملا متفاوت را روانه بازار کند، دستگاهی که به حد کافی از محصولات رقبا متمایز باشد تا بتواند توجه زیادی را به خود جلب کند.