مایکروسافت کورتانا را بازنشست میکند

الکسا جایگزین کورتانا میشود

پس از اسپاتیفای، به‌نظر می‌رسد مایکروسافت این‌بار‌هم قصد دارد تا با حذف سرویسی دیگر، راه را برای حضور سرویس‌های رقبا در پلتفرم خود باز کند.

در سال 2018 آمازون و مایکروسافت با مشارکت یکدیگر کرتانا را از سر راه بر‌خواهند داشت

در دستگاه‌های ویندوز 10 الکسا را جایگزین آن خواهند کرد

اولین بار دوستان ما در وب‌سایت Thurott متوجه آن شدند، امسال آمازون قصد دارد دستیار الکسا را به کامپیوتر‌های ویندوز ۱۰ بیاورد.

برخی شرکای تجاری سازنده کامپیوتر نظیر ایسوس، ایسر، HP نیز دستگاه‌های خود را به صورت پیش‌فرض با دستیار الکسای نصب شده راهی بازار خواهند کرد.

دستیار الکسا با بیش از ۲۵هزار توانایی مختلف قطعاً کار‌آمد‌تر از کرتانا خواهد بود.

کرتانا با داشتن فقط ۳۰۰ توانایی به‌شدت از عدم رشد و توسعه رنج می‌برد.

مایکروسافت هم شروع به حذف برخی قابلیت‌های آن کرده. اخیراً قابلیت تشخیص موزیک از آن حذف شد سپس قابلیت یکپارچگی با سرویس آفیس ۳۶۵.

بهرحال مایکروسافت اعلام کرد این قابلیت‌ها آزمایشی بوده و به صورت تکمیل شده به کرتانا باز‌خواهند گشت اما ما باور نمی‌کنیم!

با توجه به اینکه مایکروسافت در کارنامه خود سابقه بد حذف ناگهانی برخی از محصولاتش بدون هیچگونه اخطار قبلی به مصرف کنندگان را دارد ما نیز اصولاً شوکه نخواهیم شد اگر محصول بعدی در صف حذف‌ها کرتانا باشد.

تمام محصولات خوبی مثل Zune، کینکت، بند، گروو و ویندوزفون به صورت ناگهانی و بدون هیچگونه توضیح یا اعلام دلیلی به علاقمندان آنها توسط مایکروسافت حذف شدند.

همکاری مایکروسافت با آمازون روی الکسا از سپتامبر سال گذشته شروع شده بوده و با وجود آنکه به برنامه زمان‌بندی شده نرسید اما کار روی آن با تمام قوا در حال انجام است.

اگر بخواهیم شایعات را باور کنیم، مایکروسافت الکسا را جایگزین کرتانا خواهد کرد، درست همانطور که اسپاتیفای را جایگزین گروو کرد.