پینت جدید تری از لولا های سرفیس ثبت شد

در ماه‌های اخیر انتشار اخبار و پتنت‌های مختلف در مورد گوشی تاشو مایکروسافت یا همان سرفیس فون افسانه‌ای تصویری کلی از آنچه در ذهن مهندسان ردموندی می‌گذرد را به‌ما نشان داده است. اکنون پتنت دیگری از مایکروسافت در فضای رسانه‌ای منتشر شده که جزییات بیشتری از مکانیزم عملکرد لولای این دستگاه را نشان می‌دهد.

پتنت جدید مایکروسافت جزییات زیادی در مورد یک لولای خود تنظیم شونده را به‌تصویر کشیده است. جزییات دقیق عملکرد این لولا را احتمالا یک مهندس مکانیک به‌خوبی درک خواهد کرد، اما با نگاهی به این طرح‌ها به‌خوبی می‌توان نحوه عملکرد این لولا را شرح داد.

در این پتنت دستگاهی دارای دو نمایشگر به‌تصویر کشیده شده که دو قسمت توسط یک لولای خود تنظیم شونده به‌یکدیگر متصل شده‌اند.

این لولای خود تنظیم شونده این امکان را به دستگاه می‌دهد تا در وضعیت‌های مختلف قرار گیرد، درست مانند آنچه که پیشتر در لپ‌تاپ‌های سری یوگا شرکت لنوو مشاهده کرده‌ایم، اما یک تفاوت عمده میان لولای ویژه این دستگاه و لولای محصولات لنوو وجود دارد، به‌لطف طراحی ویژه این لولا شاهد افزایش غیرعادی ضخامت لولای دستگاه نخواهیم بود.

از سوی دیگر طراحی خاص این لولا باعث شده تا حاشیه دو نمایشگر در کنار هم از بین رفته و در نتیجه دو نمایشگر کاملا مماس با یکدیگر قرار گیرند، این طراحی ویژه باعث می‌شود تا حتی در صورت استفاده از نمایشگر‌های غیر منعطف امروزی مشکلی از بابت پیوستگی تصویر در حالت تبلت وجود نداشته باشد.

در این طرح نمایشگرها تقریبا فاقد حاشیه درنظر گرفته شده‌اند که این امر به کاهش اندازه کلی دستگاه کمک شایانی خواهد کرد، از سوی دیگر وجود دکمه “بستن” حکایت از وجود یک سیستم عامل کامل به‌جای یک سیستم عامل موبایل دارد.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، در طرح دیگر مربوط به این پتنت به یک کیبورد و ترک پد مجازی اشاره شده که به‌موجب آن می‌توان از دستگاه به‌عنوان یک لپ‌تاپ بسیار کوچک نیز استفاده کرد.

یکی از نکات بسیار جالب در این پتنت تعریف حالتی با نام ساعت رومیزی است، همانطور که در بالا مشاهده می‌کنید در وضعیتی شبیه به “حالت چادر” لپ‌تاپ‌های دو در یک، این دستگاه می‌تواند در وضعیت چادر قرار گرفته و در این حالت درست مانند یک ساعت رومیزی مدرن مواردی نظیر ساعت، تاریخ و … را نشان خواهد داد.

این پتنت در کنار دیگر پتنت‌های مشابه که توسط مهندسان مایکروسافت به‌ثبت رسیده علامت سوال را در مورد عضو بعدی خانواده سرفیس بزرگتر کرده است. در انتها باید اشاره کنیم که این پتنت اخیرا در فضای رسانه‌ای منتشر شده اما تاریخ ثبت آن متعلق به اکتبر سال گذشته میلادی است، یعنی تقریبا یک‌ سال قبل متخصصان مایکروسافت سرگرم طراحی چنین طرحی بود‌ه‌اند.