CIA چرا ماموران خود را هک می کند ؟

اخیرا اخباری در رابطه با ابزاری برای غیر فعال کردن دوربین های امنیتی توسط CIA منتشر شده است که بسیار جالب توجه و در عین حال کمی نگران کننده به نظر می رسد. CIA از این ابزار که با نام Dumbo شناخته می شود و در سیستم عامل ویندوز اجرا می شود برای غیر فعال کردن دوربین های امنیتی اماکنی استفاده می کند که مأموران خود در آنجا مأموریت دارند و برای شناخته نشدن و رد گم کردن از این ابزار استفاده می کنند

ابزار گفته شده نه تنها می تواند دوربین های امنیتی، میکروفون و برنامه های امنیتی را غیر فعال کند، بلکه حتی قادر است فایل های صوتی و تصویری را جستجو کرده و آن هایی که نیاز است را خراب کند به طوری که ترمیم پذیر و یا قابل برگشت نباشند.
آخرین اخبار منتشر شده از Dumbo به سال ۲۰۱۵ بر می گردد، هنگامی که این ابزار به نسخه شماره ۳.۰ می رسد و با این به روز رسانی، تمام نسخه های سیستم عامل ویندوز، از جمله ویندوز XP، به غیر از نسخه های ۶۴ بیتی را پشتیبانی می کند.
ابزار Dumbo توسط گروهی از یک شعبه مخصوص در مرکز جاسوسی سایبری (Center Of Cyber Intelligence) با نام PAG مورد استفاده قرار می گیرد. PAG که به معنی گروهی برای اعمال دسترسی فیزیکی (Physical Access Group) است در مأموریت هایی شرکت می کند که CIA به دسترسی فیزیکی برای اعمال اهداف خود در رایانه های مخاطب نیاز دارد.

ابزار Dumbo مانند دیگر بد افزار ها و ابزارهای هک کردن که توسط CIA استفاده می شوند، برای انجام کار خود به دسترسی فیزیکی نیاز دارد، به طوری که باید usb حامل این ابزار به طور دستی توسط یک شخص به رایانه مورد نظر متصل شود.
هنگامی که دسترسی در رایانه مورد نظر باز شود، Dumbo از ابزاری برای غیر فعال کردن دستگاه ها و برنامه های متصل به رایانه‌ی گفته شده استفاده می کند. در کنار این کار، به دنبال موارد فرعی دیگر مانند فایل های خاص جستجو می کند و فایل های مورد نظر را مخدوش و غیر قابل ترمیم می سازد و یا در صورت نیاز، آنها را به طور کلی پاک می کند.
چنانچه هیچکدام از اقدامات گفته شده سرانجامی نداشتند، مأموران CIA می توانند اصطلاحا یک BSOD (Blue Screen Of Death) ایجاد کنند که باعث می شود سیستم های ویندوزی اتصال خود به شبکه را از دست بدهند و در نهایت، دوربین های امنیتی نتوانند درست عمل کنند.